Projekt FotoBudka – Twoja Widokówka

Projekt maszyny do robienia i drukowania zdjęć w wersji samoobsługowej realizowany pod nazwą FotoBudka – Twoja Widokówka. Urządzenie jest w pełni samoobsługowe jeżeli chodzi o funkcjonalność. Obsługa ogranicza się tylko i wyłącznie uzupełniania materiału eksploatacyjnego w postaci papieru do drukowania zdjęć.  Zadaniem automatu po uiszczeniu opłaty jest wykonanie zdjęcia przy pomocy zamontowanej kamery, umożliwienia wyboru wzornika „widokówki” na, którym będzie nasze zdjęcie umieszczone oraz wydruk wybranej kompozycji.

Moim zadaniem w tym projekcie było wyznaczenie głównych założeń z zakresu oprogramowania i sprzętu, opracowanie planu działania,  jego wykonania, nadzorowania osób trzecich.  Kompleksowe testy na sucho oraz terenowe, naniesienie niezbędnych poprawek. Całość musiała zmieścić się we wcześniej ustalonym budżecie. Ponadto opiniowanie w zakresie rozwiązań technicznych stosowanych w FotoBudce.

Po wykonaniu urządzenia prototypowego i zatwierdzeniu wykonania planu, zajmowałem się przygotowywaniem sprzętu i oprogramowania do montażu w maszynach produkcyjnych oraz serwisem tych maszyn na terenie kraju zarówno zdalnie jak i u klienta w docelowej lokalizacji.

Główne elementy urządzenia za których dobranie, skonfigurowanie, zlecenie zaprojektowania  i testowanie byłem odpowiedzialny:

 1. Monitor dotykowy.
  Należało znaleźć kompromis pomiędzy wandaloodpornością, a jakością obsługi i możliwością działania w zmiennych warunkach. Zmienne warunki obejmują działanie w dodatnich i ujemnych temperaturach, bezpośrednie działanie promieni słonecznych oraz znaczna wilgotność.
 2. Moduł sterujący
  Serce całego urządzenia. Moduł odpowiada ze sterowanie wszystkimi podzespołami, zbieranie informacji o ich stanie i informowanie o tym modułu GSM. Autorskie dobranie elementów.
 3. Moduł zdalnej kontroli GSM.
  Osobne urządzenie, które nadzoruje działanie całej maszyny. Informuje o występujących zdarzeniach np. kończący się papier, zapchany akceptator monet, braki zasilania. Umożliwia pobranie informcje o stanie papieru czyli ilości wykonanych zdjęć, stanie kasy, włączaniu, wyłączaniu automatu oraz wysłanie tzw. darmowego kredytu czyli aktywowania maszyny do zrobienia zdjęcia bez płatności.
 4. Akceptor monet.
  Zaawansowane gotowe w zakupie urządzenie do rozpoznawania monet o różnych nominałach i walutach.
 5. Drukarka do zdjęć.
  Przed tym elementem zostało postawione zadanie drukowania zdjęć w jakości zbliżonej do tej z FotoLab-u przy maksymalnej ilości zdjęć na jednym ładowaniu pojemnika na papier. Cele udało się zrealizować z zadowalającym efektem.
 6. Oprogramowanie.
  Autorskie własnościowe oprogramowanie napisane na zlecenie od zera (zgodnie z założeniami i planem)
 7. Kamera / Aparat
  Kamera cyfrowa pełniąca funkcje aparatu cyfrowego. Bardzo dobra jakość zdjęć w pomieszczeniach o zównowazonym oświetleniu. Dla pomieszczeń ciemniejszych oraz prześwietlonych np. stojących pod światło została dodana lampa doświetlająca twarz w celu wywołaniu kontratu na pierwszym planie co pozwoliło uzyskać bardzo dobrej jakości wydruki.

FotoBudka V2

W drugiej wersji urządzenia została dodana możliwość podłączenia lampy oświetleniowej zależnej co do aktywności od czynności wykonywanych przez użytkownika. Stosowane w miejscach słabego oświetlenia lub prześwietlenia światłem słonecznym

Demonstracyjne ekrany aplikacji:

Jeden z fizycznych automatów: